Informacje dotyczące pracy SKN, Regulamin oraz Dane Kontaktowe

27/lut/2023
08/maj/2025

Informacje wstępne:

,,Śmierć nie musi być końcem, może stać się wartością, z której mogą korzystać ludzie żyjący``

Opiekunowie SKN – dr hab. n. med. Agnieszka Pastuszka, dr n. med. Andrzej Karmański

Koło Naukowe pracuje przy preparacji zwłok Donatorów, którzy w ramach programu Świadomej Donacji Zwłok zdecydowali się na oddanie swojego ciała po śmierci na potrzeby nauki oraz kształcenia studentów kierunków medycznych.

Warunkiem podstawowym uczestnictwa w spotkaniach Koła jest nienaganna postawa etyczna oraz bezwzględne zachowanie szacunku dla Donatorów.

Podczas corocznego Pochówku Donatorów SUM w trakcie Memoriału im. o. Innocentego Józefa Marii Bocheńskiego, Członkowie i Członkinie SKN uczestniczą  w uroczystości celem oddania czci Donatorom oraz ich bliskim.

Serdecznie zapraszamy do dołączenia do Studenckiego Koła Naukowego przy Katedrze i Zakładzie Anatomii Opisowej i Topograficznej Wydziału Nauk Medycznych w Zabrze, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

 

Czym zajmujemy się podczas spotkań?

  1. Preparatyka anatomiczna stanowi główny filar działalności SKN. ,,Hic mortui docent vivos - tu zmarli uczą żywych``.  Anatomia człowieka stanowi jedną z nauk podstawowych, koniecznych do opanowania przez każdego przyszłego medyka. Jej dogłębna znajomość pozwala na zrozumienie mechanizmów funkcjonowania ciała ludzkiego, a w dalszej kolejności poznania istoty choroby oraz możliwości jej leczenia. Nawet najdokładniejszy atlas anatomiczny nie odda w pełni złożoności ludzkiego ciała oraz licznych zmienności anatomicznych. Preparatyka daje także możliwość nauki oraz doskonalenia techniki operacyjnej oraz nabywania sprawności manualnej już na etapie studiów.
  2. Instagram SKN – nasze Koło działa w Mediach Społecznościowych promując wiedzę na temat anatomii człowieka oraz innych tematów związanych z medycyną. Celem jego prowadzenia jest pomoc młodszym Kolegom i Koleżankom w nauce przedmiotu oraz wyselekcjonowaniu najistotniejszych informacji z obszernych opracowań anatomicznych. Według Światowej Organizacji Zdrowia za nasze zdrowie w ponad 50 % odpowiedzialny jest styl życia, w 20 % środowisko, w którym żyjemy. Pozostałe 30% stanowią uwarunkowania genetyczne oraz sam system opieki zdrowotnej. Z tego powodu, drugim aspektem naszej pracy jest promocja zdrowego trybu życia oraz propagowanie wiedzy na temat aktywności fizycznej, żywienia oraz profilaktyki chorób.
  3. Praca naukowa – Koło Naukowe umożliwia rozwój w zakresie pracy naukowej. Kierunki prowadzonych badań dotyczą anatomii, chirurgii, wad rozwojowych, jednak jesteśmy otwarci na każdy temat powiązany z anatomią człowieka. Obecnie trwające badania:
    1. Historia oraz etyka badań anatomicznych na przestrzeni wieków
    2. Badania dotyczące wad rozwojowych
    3. Badanie technik preparacji z wykorzystaniem substancji chemicznych celem zwiększenia szybkości, dokładności procesu przygotowania preparatów anatomicznych
    4. Badanie metod konserwacji zwłok oraz ich wpływu na właściwości dydaktyczne preparatów anatomicznych
  4. Działalność dydaktyczna – zgodnie z aktualnym stanem wiedzy, nauczanie innych stanowi najlepszy możliwy sposób zapamiętywania informacji. Dzieje się tak, gdyż aby przekazać komuś wiedzę w sposób zrozumiały, uporządkowany, nauczyciel musi najpierw sam dogłębnie zrozumieć temat. Przygotowanie się do przeprowadzenia zajęć dydaktycznych, odpowiadanie na pytania słuchaczy pozwalają na zidentyfikowanie luk w wiedzy prelegenta, a następnie ich uzupełnienie. W ramach Koła Naukowego istnieje możliwość prowadzenia działalności dydaktycznej dla studentów I roku, w postaci prezentacji preparatów wykonanych przez SKN oraz warsztatów anatomicznych.
  5. Praca nad Atlasem FotograficznymSUM – Koło Anatomii przy KiZAOiT WNMZ pracuje nad utworzeniem pierwszego w pełni polskiego atlasu fotograficznego anatomii człowieka. Przewagą atlasu fotograficznego nad rysunkowym jest realność oddanych struktur anatomicznych. Wierzymy, że przełoży się ona na wysoką jakość wiedzy zdobywanej przez studentów w trakcie trwania przedmiotu ,,Anatomia Człowieka``, a także będzie stanowił doskonałe narzędzie powtórkowe oraz pomoc w przygotowaniu merytorycznym do wykonywania zabiegów chirurgicznych. W publikacji znajdą się również zdjęcia preparatów przedstawiających patologie oraz narządy zmienione pod wpływem procesu chorobowego, co pozwoli na lepsze zrozumienie wpływu schorzenia na organizm.
  6. Nauka szycia chirurgicznego – w ramach naszego Koła możliwe jest zdobywanie praktycznych umiejętności chirurgicznych już na etapie wczesnych lat studiów.

 

Czym dysponuje SKN?

Członkowie SKN przy KiZAOiT WNMZ mają do dyspozycji:

  • 3 nowoczesne sale sekcyjne z profesjonalnym oświetleniem, wyposażonych w wyciąg oparów formaliny, w tym jedną z możliwością transmisji pracy na ekranie telewizora.
  • Komplet instrumentarium sekcyjnego oraz chirurgicznego
  • Biblioteczkę źródeł anatomicznych (atlasów, podręczników oraz poradników sekcyjnych) do korzystania w obrębie Katedry
  • Zaplecze sanitarno-odpoczynkowe: miejsce, w którym można przebrać się, odpocząć, zjeść posiłek i wypić ciepły napój
  • Oprócz preparatyki anatomicznej, Członkowie/Członkinie SKN mają dostęp do gotowych preparatów anatomicznych (suchych oraz mokrych), na których mogą powtórzyć interesujące ich tematy lub przygotować się do preparacji danej okolicy anatomicznej

Jak stać się Członkiem/ Członkinią SKN?

  1. Po zdanym egzaminie z przedmiotu ,,Anatomia człowieka`` na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach, wydziale WNMZ zgłoś się do Przewodniczącego SKN (Marek Kurowicz, s81093@365.sum.edu.pl) lub Zastępcy Przewodniczącego (Zuzanna Zając s88511@365.sum.edu.pl) celem wpisania na listę Członków SKN. Następnie zgłoś się do Jakuba Piwońskiego s88470@365.sum.edu.pl, który doda Cię do grupy na platformie Facebook, w której umieszczane są Grafiki spotkań oraz inne bieżące informacje organizacyjne.
  2. Zapisz się szkolenie organizowane na początku roku Akademickiego dla nowych Członków i Członkiń SKN, a następnie co około 2-3 miesiące dla osób które dołączyły do Koła w trakcie trwania semestru. Informacje o nadchodzących szkoleniach umieszczane są na grupie Facebookowej Koła.
  3. Zapoznaj się z umieszczonym poniżej Regulaminem obowiązującym Członków/ Członkinie SKN zawierającym szczegółowe informacje dotyczące dołączenia do Koła oraz samego członkostwa. Złóż podpis na Formularzu rekrutacji.
  4. Od tego momentu jesteś Członkiem/ Członkinią SKN przy Katedrze i Zakładzie Anatomii Opisowej i Topograficznej WNMZ SUM i możesz brać czynny udział w pracach Koła.

 

Kontakt w sprawie odpowiedzi na pytania:

Sprawa

Osoba do Kontaktu

Adres email

Preparatyka anatomiczna, rozdział preparatów dla członków Koła

Marek Kurowicz

s81093@365.sum.edu.pl

Instagram ,,Anatomole``

Nadia Duda

s88172@365.sum.edu.pl

Atlas Fotograficzny: koordynacja projektu

Marek Kurowicz

s81093@365.sum.edu.pl

Zuzanna Zając

s88511@365.sum.edu.pl

Atlas Fotograficzny: fotografia, kwestie graficzne

Gabriela Bołoz

s88219@365.sum.edu.pl

Szycie chirurgiczne: warsztaty

Gabriela Bołoz

s88219@365.sum.edu.pl

Działalność dydaktyczna Koła dla studentów I-wszego roku/ warsztaty anatomiczne

Marek Kurowicz

s81093@365.sum.edu.pl

 

Regulamin Studenckiego Koła Naukowego przy Katedrze i Zakładzie Anatomii Opisowej i Topograficznej Śląskiego Uniwersytetu medycznego w Katowicach, Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu

Wstęp:

Regulamin określa zasady uczestnictwa w Kole Naukowym SKN przy katedrze Anatomii Opisowej i Topograficznej SUM Zabrze działającym przy Śląskim Uniwersytecie Medycznym.

Koło Naukowe ma na celu rozwijanie zainteresowań naukowych, podnoszenie kompetencji zawodowych oraz integrację studentów.

Uczestnictwo w Kole jest dobrowolne i otwarte dla studentów SUM, którzy spełniają wymogi niniejszego regulaminu. Dołączenie do Koła jest równoznaczne z jego akceptacją. 

Zarząd SKN:

Zarząd Koła Naukowego składa się z Przewodniczącego, Zastępcy Przewodniczącego oraz Kluczników.

Przewodniczący: Marek Kurowicz – s81093@365.sum.edu.pl

Zastępca przewodniczącego: Zuzanna Zając – s88511@365.sum.edu.pl

Klucznicy – osoby formalnie uprawnione do odbioru Klucza, posiadający kartę dostępu do Katedry oraz upoważnione do organizacji spotkań SKN poza godzinami pracy Katedry i Zakładu Anatomii Opisowej i Topograficznej SUM WNMZ. Klucznik jest osobą odpowiedzialną za nadzorowanie pracy grupy, utrzymanie porządku oraz zamknięcie Katedry po skończonej pracy.

Warunkiem ubiegania się o stanowisko Klucznika jest udokumentowane doświadczenie w zakresie preparatyki anatomicznej w wysokości minimum 50 godzin.

Klucznicy w Roku Akademickim 2024-2025:

  • Marek Kurowicz – V rok kierunku lekarskiego WNMZ
  • Zuzanna Zając – III rok kierunku lekarskiego WNMZ
  • Łukasz Jakubowski – III rok kierunku lekarskiego WNMZ
  • Bartłomiej Kempkiewicz – IV rok kierunku lekarsko-dentystycznego WNMZ
  • Jakub Piwoński – III rok kierunku lekarskiego WNMZ
  • Paulina Lelowicz – III rok kierunku lekarskiego WNMZ
  • Maciej Rapa – IV rok kierunku lekarskiego WNMZ
  • Radosław Orłowski – IV rok kierunku lekarskiego WNMZ

 

Zasady zapisu do SKN KiZAOiT:

O członkostwo w SKN może ubiegać się:

  • student/studentka kierunku lekarskiego, lekarsko-dentystycznego lub ratownictwa medycznego po uprzednim zdaniu egzaminu z przedmiotu ,,Anatomia człowieka``,
  • doktorant/doktorantka ŚUM, WNMZ,
  • absolwent/absolwentka WNMZ podczas odbywania Stażu Podyplomowego,
  • student/ studentka WNMK lub WNOZ po wyrażeniu zgody przez Kierownika Katedry i Zakładu Anatomii Opisowej i Topograficznej WNMZ.

Członkostwo wygasa:

  1. W przypadku dobrowolnej decyzji podjętej przez Członka/ Członkinię Koła,
  2. W wyniku nieprzestrzegania regulaminu,
  3. W przypadku długotrwałego braku aktywności w działalności Koła.

 

Działalność SKN:

Działalność SKN przy KiZAOiT WNMZ możliwa jest w zakresie:

  • uczestnictwa w preparacji zwłok
  • prowadzeniu badań naukowych
  • udziału w projekcie utworzenia Atlasu Fotograficznego
  • czynny lub bierny udział w Konferencjach Naukowych
  • udziału w zebraniach SKN
  • udziału w redakcji i tworzeniu treści w zakresie mediów społecznościowych na platformie Instagram pod tytułem ,,Anatomole``
  • działalności dydaktycznej SKN dla studentów I roku kierunku lekarskiego, lekarsko-dentystycznego, ratownictwa medycznego oraz udziału w projektach dydaktycznych

Prawa i obowiązki członków SKN:

Członkowie mają prawo:

  1. Uczestniczyć w spotkaniach i projektach organizowanych przez Koło.
  2. Proponować inicjatywy i projekty do realizacji.
  3. Korzystać z zasobów i materiałów udostępnionych dla Koła Naukowego przez KiZAOiT (sale prosektoryjne, instrumentarium sekcyjne oraz chirurgiczne, środki ochrony indywidualnej)
  4. Otrzymywać wsparcie merytoryczne i organizacyjne ze strony zarządu Koła.

Członkowie zobowiązani są do:

  1. Dbania o dobry wizerunek Uczelni oraz Koła Naukowego,
  2. Aktywnego uczestnictwa w działalności Koła,
  3. Zachowania oraz szerzenia nienagannej postawy etycznej oraz należnego szacunku dla zwłok Donatorów SUM,
  4. Przestrzegania regulaminu Koła,
  5. Uczestnictwa w zebraniach organizacyjnych oraz realizacji powierzonych im zadań z należytą starannością i zaangażowaniem.

Organizacja działań SKN w zakresie preparatyki anatomicznej:

Szkolenie wstępne:

Warunkiem uczestnictwa w preparatyce anatomicznej jest odbycie szkolenia przeprowadzonego przez Przewodniczącego SKN oraz Kluczników, za zgodą i pod nadzorem Opiekuna Koła. Zakres szkolenia obejmuje:

  1. Bezpieczeństwo i Higienę pracy w Prosektorium, wraz z omówieniem zakresu praw i obowiązków Członków/ Członkiń SKN
  2. Omówienie zasad etyki pracy ze zwłokami Donatorów SUM
  3. Zaznajomienie z instrumentarium sekcyjnym/ chirurgicznym oraz techniką ich wykorzystania podczas preparacji

Osoba, która odbyła szkolenie wstępne w roku ubiegłym, nie jest zobowiązana do jego ponownego zaliczenia.

Członek/ Członkini SKN, który odbył(a) szkolenie wstępne może uczestniczyć w zakresie preparatyki anatomicznej Koła.

Szkolenie wstępne odbywa się w 2 terminach na początku Roku Akademickiego i powtarzane jest co 3 miesiące, jeżeli znajdą się osoby chętne do dołączenia do Koła w trakcie trwania semestru.

Organizacja pracy:

Preparatyka anatomiczna odbywa się podczas spotkań organizowanych przez Kluczników. Grafik spotkań w danym tygodniu umieszczany jest w każdą sobotę o godzinie 20. Zapisy odbywają się w tabeli udostępnianej na zamkniętej grupie Koła w medium społecznościowym.

W sobotę oraz niedzielę do godziny 12 możliwy jest zapis na jeden termin preparatyki w danym tygodniu, aby dać szansę każdej osobie chętnej na preparatykę. Po godzinie 12 w niedzielę, w przypadku pozostania wolnych miejsc w tabeli możliwa jest opcja zapisu na większą ilość spotkań.

Obecność, system weryfikacji:

W związku z ograniczonym dostępem do zwłok Donatorów, prowadzony jest dziennik ewidencji czasu pracy Członków/ Członkiń SKN. W zależności od dostępności zwłok, osoby które uzyskały najwyższą liczbę godzin w zakresie preparatyki anatomicznej będą miały możliwość preparacji preparatu przydzielonego na wyłączność, zgodnie ze swoim zakresem zainteresowań. Pozostali Członkowie/ Członkinie SKN pracować będą w grupach na przydzielonych preparatach/ zwłokach.

Ubiór obowiązujący podczas spotkań Koła powinien być zgodny z ubiorem opisanym w regulaminie dla studentów I roku.

Reprezentacja Koła:

Koło może być reprezentowane podczas wydarzeń zewnętrznych przez wyznaczonych członków, po uzyskaniu zgody Zarządu.

Wszelka aktywność reprezentacyjna powinna być zgodna z misją i celami Koła.

Finansowanie działalności Koła:

Działalność Koła może być finansowana ze środków uczelni, sponsorów oraz środków pozyskanych przez członków Koła.

Wszystkie wydatki Koła muszą być zatwierdzone przez Zarząd oraz udokumentowane.

W kategorii: