Regulamin Zajęć
2020/2021
REGULAMIN ZAJĘĆ Z PRZEDMIOTU ANATOMIA
dla studentów I roku kierunku lekarskiego, lekarsko-dentystycznego i ratownictwa medycznego prowadzonych
w Katedrze i Zakładzie Anatomii Opisowej i Topograficznej
Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu
w roku akademickim 2020/2021
- Zajęcia z przedmiotu anatomia prowadzone są w oparciu o Regulamin studiów w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach (Załącznik Nr 1 do Uchwały 21/2019 Senatu SUM z dnia 24 kwietnia 2019 r.), Zarządzenie Nr 161/2020 z dnia 08.08.2020 r. Rektora Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach w sprawie przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2 wśród członków Wspólnoty Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach oraz niniejszy Regulamin.
- Podczas wszystkich zajęć dydaktycznych student zobowiązany jest do przestrzegania zasad etyki i deontologii, do poszanowania godności każdego człowieka oraz zachowania w tajemnicy dotyczących ich informacji objętych tajemnicą zawodową.
- 1. Zasady uczestnictwa w zajęciach
- Zajęcia dydaktyczne (ćwiczenia, seminaria, wykłady) odbywają się zgodnie
z harmonogramem wyznaczonym przez Dziekana, a w zakresie zajęć realizowanych on-line - zgodnie z ustaleniami Kierownika Katedry. - Harmonogram i tematyka zajęć, spis obowiązujących podręczników oraz, zawarty w sylabusach/modułach, opis obowiązujących efektów uczenia się, dostępne są na stronie internetowej Katedry (http://anatomia-zabrze@sum.edu.pl)
- Uczestnictwo we wszystkich formach zajęć dydaktycznych (ćwiczenia, seminaria, wykłady) jest obowiązkowe.
- Student jest zobowiązany do uczestniczenia w zajęciach dydaktycznych z grupą studencką do której został przypisany na dany rok akademicki.
- W zajęciach realizowanych w Uczelni nie może uczestniczyć Student, który ma objawy chorobowe sugerujące infekcję, w tym wirusową (tj. gorączka, kaszel, duszność, ból gardła, wydzielina z nosa, zaburzenia węchu/smaku, ból głowy, ogólne rozbicie, osłabienie itp). Osoby, u których wystąpią objawy chorobowe powinny pozostać w miejscu swojego pobytu, skontaktować się telefoniczne lub mailowo z sekretariatem Katedry, oraz zgłosić swój stan zdrowia odpowiednim służbom, zgodnie z obowiązującymi wytycznymi Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarno-Epidemiologicznego.
- Student, który ma objawy infekcji, przebywa na kwarantannie, bądź jest objęty leczeniem COVID-19 w warunkach domowych, powinien uczestniczyć w zajęciach realizowanych w trybie on-line, a zajęcia realizowane w Uczelni musi odrobić w późniejszym terminie, w formie i czasie uzgodnionym z Kierownikiem Katedry.
- Podczas zajęć realizowanych w Uczelni student:
- zobowiązany jest do przestrzegania zasad BHP;
- zobowiązany jest do stosowania środków ochrony osobistej zgodnie
z wytycznymi Państwowego Inspektora Sanitarnego;
- powinien dbać o miejsce prowadzenia zajęć, w tym o porządek
i prawidłowy stan urządzeń, z których korzysta. Wszelkie zauważone usterki powinny zostać zgłoszone nauczycielowi prowadzącemu zajęcia. W razie powstania szkody sporządzany jest Protokół Uszkodzenia Sprzętu Medycznego. Za braki materiałów i instrumentów po zakończonych ćwiczeniach oraz za uszkodzenia urządzeń odpowiedzialność materialną ponoszą studenci danej grupy;
- nie powinien spożywać posiłków, używać telefonów komórkowych ani wnosić zbędnych rzeczy osobistych (należy je pozostawić w szatni).
- Student jest zobowiązany być teoretycznie przygotowanym do zajęć zgodnie
z planowaną ich tematyką w oparciu o podane piśmiennictwo. - Student jest zobowiązany do punktualnego zgłaszania się na zajęcia, zarówno realizowane w Uczelni, jak i w trybie on-line; w przypadku zajęć prowadzonych
z wykorzystaniem technik i metod kształcenia na odległość, poprzez punktualne zalogowanie się do systemu e-learningowego (platforma e-learningowa SUM lub Microsoft Teams). - Uczestnictwo w zajęciach on-line potwierdzane jest przez studenta poprzez zalogowanie się w systemie e-learningowym w czasie zgodnym z harmonogramem zajęć, Jego synchroniczną aktywność na platformie oraz udział w zaliczeniu kończącym zajęcia.
- Podczas wszystkich form zajęć dydaktycznych oraz zaliczeń końcowych
z przedmiotu oceniane są kompetencje miękkie studenta, w tym Jego umiejętności w zakresie komunikowania się z prowadzącym zajęcia. - W czasie realizacji zajęć dydaktycznych oraz przeprowadzania zaliczeń końcowych z przedmiotu studenta obowiązuje całkowity zakaz wnoszenia i używania urządzeń elektronicznych oraz rejestracji audiowizualnej.
- Wszystkie materiały dydaktyczne podlegają ochronie praw autorskich w zakresie własności intelektualnej.
- Naruszenie praw autorskich i prawa do ochrony wizerunku (nagrywanie, fotografowanie, kopiowanie, rejestrowanie) będzie skutkowało wszczęciem postępowania dyscyplinarnego.
- 2. Zasady usprawiedliwienia i odrobienia nieobecności na zajęciach
- Każda nieobecność na zajęciach dydaktycznych musi być usprawiedliwiona poprzez przedłożenie na pierwszych zajęciach po nieobecności odpowiedniego zaświadczenia (lekarskiego, sądowego, urzędowego).
- Nieobecność studenta na zajęciach lub zaliczeniu cząstkowym zajęć, wynikająca z:
- uczestnictwa w posiedzeniach organów kolegialnych Uczelni,
- oficjalnej reprezentacji Uczelni na zewnątrz,
- działalności na rzecz Uczelni organizowanej lub współorganizowanej przez Samorząd Studencki
- uczestnictwa w egzaminie poprawkowym,
jest usprawiedliwiana, bez konieczności odrabiania, na podstawie usprawiedliwienia poświadczonego przez odpowiedni organ/osobę przeprowadzającą egzamin.
- W przypadku zaistnienia przyczyn losowych/zdrowotnych uniemożliwiających uczestnictwo w zajęciach lub zaliczeniu cząstkowym student zobowiązany jest do ich odrobienia w terminie i w formie ustalonej przez Kierownika Katedry z inną grupą bądź w tygodniu zajęć uzupełniających na koniec semestru.
- Zasady uzyskania zaliczenia z zajęć
- Warunkiem uzyskania zaliczenia z wykładów, seminariów lub ćwiczeń prowadzonych z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, jest uczestnictwo we wszystkich zaplanowanych zajęciach zgodnie z harmonogramem poprzez zalogowanie na platformie e-learningowej oraz uzyskanie pozytywnej oceny z kolokwium testowego, sprawdzającego efekty uczenia się przekazane podczas zajęć.
- Warunkiem uzyskania zaliczenia z ćwiczeń realizowanych w Uczelni jest uczestnictwo we wszystkich zaplanowanych zajęciach oraz uzyskanie pozytywnej oceny z kolokwium testowego sprawdzającego efekty uczenia się przekazane podczas zajęć. Sprawdzian praktyczny prowadzony jest w formie rozpoznania na rycinach anatomicznych 20 oznaczonych szczegółów i wyboru ich poprawnej nazwy zgodnej z obowiązującym mianownictwem polskim i łacińskim lub angielskim. Za prawidłową odpowiedź w języku polskim przysługuje- 1 pkt., za prawidłową odpowiedź w języku łacińskim lub angielskim -1 pkt. Za odpowiedź nieprawidłową-0 pkt. Ocena łączna mieści się w skali 0-2 pkt. Na kierunku lekarsko-dentystycznym obowiązuje rozpoznanie i wybór poprawnej nazwy szczegółu w języku polskim. Ocena mieści się w skali 0-1 pkt. Warunkiem zaliczenia jest uzyskanie wyniku ≥ 65% poprawnych rozpoznań.
- Wyniki zaliczenia cząstkowego zajęć realizowanego w trybie on-line będą ogłaszane na platformie e-learningowej lub innej formie ustalonej z grupą studencką do 3 dni roboczych.
- W terminie do 5 dni roboczych od ogłoszenia wyników zaliczenia cząstkowego student ma prawo do wglądu ocenionej pracy wraz z treścią pytań oraz kluczem odpowiedzi
w godzinach konsultacji z nauczycielem akademickim prowadzącym zajęcia, odwołania dotyczącego uzyskanej oceny i wystąpienia do Kierownika Jednostki
z umotywowanym wnioskiem o powtórne sprawdzenie pracy. - W przypadku uzyskania na zaliczeniu cząstkowym zajęć oceny niedostatecznej studentowi przysługuje prawo zaliczenia poprawkowego u osoby prowadzącej zajęcia w terminie wyznaczonym przez Kierownika Katedry lub nauczyciela upoważnionego przez Kierownika Katedry: I zaliczenie poprawkowe: do 30 dni od daty pierwszego terminu; II zaliczenie poprawkowe w okresie kończącym zajęcia dydaktyczne z danego przedmiotu. Poprawa sprawdzianu teoretycznego przeprowadzana jest na podanych powyżej zasadach.
- Nie zgłoszenie się studenta w przewidzianym terminie powoduje utratę terminu zaliczenia.
- 4. Zasady zaliczenia końcowego przedmiotu (egzamin)
- Warunkiem uzyskania zaliczenia końcowego z przedmiotu jest uzyskanie zaliczenia na ocenę pozytywną z wszystkich przewidzianych harmonogramem form zajęć dydaktycznych.
- Zaliczenie końcowe z przedmiotu realizowane jest w formie ustalonej w sylabusie przedmiotu (ustna, pisemna/testowa), z zastrzeżeniem preferencji dla trybu zdalnego,
w zależności od aktualnej sytuacji epidemiologicznej SARS-COV-2. - W ciągu jednego dnia student może przystępować do egzaminu lub zaliczenia końcowego na ocenę tylko z jednego przedmiotu.
- Zakres tematyczny zaliczenia końcowego z przedmiotu obejmuje materiał
z wykładów, seminariów i ćwiczeń oraz obowiązującej literatury. - Egzamin końcowy z przedmiotu anatomia dla kierunku lekarskiego i lekarsko-dentystycznego (termin pierwszy, oraz dwa terminy dodatkowe)składa się̨ z dwóch części:
- a. część praktyczna obejmuje rozpoznanie 50 oznaczonych szczegółów anatomicznych i wybór ich poprawnej nazwy, zgodnej z obowiązującym mianownictwem łacińskim lub angielskim.
Za odpowiedź prawidłową otrzymuje 1 pkt,
za odpowiedź nieprawidłowa - 0 pkt., Na kierunku lekarsko-dentystycznym obowiązuje rozpoznanie i wybór poprawnej nazwy szczegółu w języku polskim. Ocena mieści się w skali 0-1 pkt. Warunkiem zaliczenia jest uzyskanie wyniku ≥ 65% poprawnych rozpoznań - b. część teoretyczna stanowi test typu jednokrotnego wyboru obejmujący 100 pytań z 5 dystraktorami
- Ocena z egzaminu praktycznego ma wpływ na ostateczną ocenę z przedmiotu, z wkładem 30% w ocenę końcową
- 5. Zasady ustalania oceny z przedmiotu
- Zgodnie z Regulaminem Studiów SUM w Katowicach przy zaliczeniu na ocenę
i egzaminach stosuje się następującą skalę ocen:
Ocena |
Słownie |
Opis |
5,0 |
bardzo dobry |
zakładane efekty uczenia się zostały osiągnięte i w znacznym stopniu przekraczają wymagany poziom |
4,5 |
ponad dobry |
zakładane efekty uczenia się zostały osiągnięte i w niewielkim stopniu przekraczają wymagany poziom |
4,0 |
dobry |
zakładane efekty uczenia się zostały osiągnięte na wymaganym poziomie |
3,5 |
dość dobry |
zakładane efekty uczenia się zostały osiągnięte na średnim wymaganym poziomie |
3,0 |
dostateczny |
zakładane efekty uczenia się zostały osiągnięte na minimalnym wymaganym poziomie |
2,0 |
niedostateczny |
zakładane efekty uczenia się nie zostały uzyskane |
- 6. Konsultacje z nauczycielem akademickim i kontakt z Katedrą
- Konsultacje z nauczycielem akademickim odbywają się zgodnie z harmonogramem dostępnym na stronie internetowej Katedry http://anatomia-zabrze.sum.edu.pl
- Bieżące sprawy administracyjne dotyczące dydaktyki, w tym np. składanie podań o odrabianie zajęć, należy załatwiać drogą elektroniczną; kontakt z sekretariatem Katedry: adres e-mail: anatomia-zabrze@sum.edu.pl, kontakt z Kierownikiem ćwiczeń: adres e-mail: mkucharzewski@sum.edu.pl
- 7. Informacje ogólne
- Wszyscy studenci są zobowiązani do bezwzględnego przestrzegania powyższego Regulaminu oraz bieżącego śledzenia komunikatów w „Wirtualnej Uczelni”.
- Regulamin (w tym forma i tryb weryfikacji efektów uczenia się) może ulec zmianie
w czasie trwania roku akademickiego w zależności od aktualnej sytuacji epidemicznej i wynikających z niej Zarządzeń Rektora SUM, o czym student zostanie powiadomiony za pośrednictwem „ Wirtualnej Uczelni”. - Regulamin wchodzi w życie z dniem 01.10.2020 roku.
- Kwestie sporne i niezawarte w niniejszym regulaminie będą rozstrzygane zgodnie
z obowiązującym Regulaminem studiów w Śląskim Uniwersytecie Medycznym
w Katowicach, stanowiącym załącznik Nr 1 do Uchwały Nr 21/2019 Senatu SUM
z dnia 24 kwietnia 2019 r.